ROCK SM 1981  Rock'n'Roll / Rockabilly sarja



KARSINTAKILPAILUJA

Alkukarsinnat lok-joulukuu'80
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Marras-  joulukuu '80 
Alabama Rancid Rockers
Wax (60-luvun tyyliin, Betlesiä ja Rollareita)
Steelers
South's Rockabilly Boys
Wild Rhythm Knights
Boppin Pete & his Lonesome Drifters  
Alabama Couriers
Robert Lee & Flying Rebs
BopCats  
Rockabilly Riots : Folsom Prison Blues / Hot Dog
Crazy Company
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Juva   11.10.1980
jatkoon  Dynamites
---------------------------------
Onttola   18.10.1980
the Hits-Hickers
---------------------------------
Ylistaro   25.10.1980
jatkoon the Brups ja the Barok (ei lienee rockabilly sarjalaisia?)
---------------------------------
Järvenpää 31.10.1980
---------------------------------
Mäntsälä   1980
jatkoon Boppin Pete & Lonesome Drifters ja BopCats
Wild Rhythm Knights
---------------------------------
Humppila   1.11.1980
jatkoon Generals
4. Roycers
Tennessee Rebel Alligators
---------------------------------
Liminka     8.11.1980
---------------------------------
Jalasjärvi  15.11.1980
jatkoo Aviators
---------------------------------
Metsäkylä 22.11.1980
Mukana 11 yhtyettä joista jatkoon kaksi. 
Roy & his Street Arabs : 
Folsom Prison Blues,  Tennessee ja  Cat Talkin´
---------------------------------
Kaavi 29.11.1980
Brandy Rockers jatkoon
Moondogs (ei jatkoon)
---------------------------------
Tampere 5.12.1980
---------------------------------
Nivala 6.12.1980
---------------------------------
Salo 12.12.1980
---------------------------------
Köyliö 13.12.1980
Richmond Okies (ei jatkoon)
---------------------------------
Helsinki 14.12.1980
"Huom! Tänään klo 14-17 Suosikin Supershow, Rock-kuningas -81 osakilpailu, juontaja Jyräys Hämäläinen, mukana Coca-Cola,
Movieshow, Teenangels. Mukana kilpailevat mm. seuraavat bändit:
 Hillbilly Cats, Shame, The Buckets, Ufoman, Tomas,The Rhythm Rockets, Ricky & Funky Disc, J.J.Pink, Steelers, Sauvat, Generals, Kuhilas, Billyboys. 
Ei ikärajaa, pääsyliput 20 mk." 

Karsinnan voittaja Rockabilly Parrots

---------------------------------
Evijärvi 20.12.1980
Mikkeli 25.12.1980  
Himanka 26.12.1980 
Taivalkoski 27.12.1980
(Päivämäärät Suosikin ilmoituksesta, ihmetyttää nuo joulu- ja tapaninpäivän kisapäivät)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Välierä (viimeinen karsinta)(samalla oli Lahden osakilpailu muun musiikin sarjassa) Lahti 31.12.1980

Brandy Rockers soitti ainakin Rockabily Kids kappaleen.
Roy & Street Arabs : Folsom Prison Blues/ Tennessee/ Cat Talk 
Mukana kaikki finalistit + 
finaalin ulkopuolelle jäi
Seventh Cavalry
Dynamites
Creepers (oliko 'billy'sarjassa ?)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

LOPPUKILPAILU 9.1 1981 MÄNTSÄLÄ

RIOT TEDS  
-Who's Gonna Be Your Daddy
-(ei kuvattu)
BOPPIN PETE & his TEXAS RANGERS
-All the Time
-Old Mos Back (ilman rumpuja Archie akustisessa kitarassa)
ROCKABILLY PARROTS
-Lonesome Cowboy
-Rebel Teds Are Here To Stay
AVIATORS
-Ballad Of Johnny Reb
-(ei kuvattu)
DOLLYBIRD
-Lonely Rider
-(ei kuvattu)
BRANDY ROCKERS
-Shake On(ei kuvattu)
-Oklahoma Baby
GENERALS
-Guitar Nelly
-Boogie Bop Dame
BOP CATS
- Hey Baby
- Skiffleboard Blues
ROY & his STREET ARABS
-??
-Tennessee
KNOCKERS (rautalanka orkesteri)
- row of steel (oma)
- Apache
Voittaja GENERALS extra biisi
-Hop Bop Rock'n'Roll
Loppukilpailu taltioitu videonauhalle ja miksauspöydästä tallennettu myös ääniraita.
1.GENERALS
2. DOLLYBIRDS
3. BOPCATS
Paras vokalisti ROY HOHENTHAL 
Kunnia maininta nuorimmalle yhtyeelle ROCKABILLY PARROTS



©2007-2018  EDCD Home  
päivitetty 01.02.2018